Mesaj Gönder

Sapadere Kanyonu & Dim Magarasi & Dim Çayı Turu  /  

Antalya Çıkışlı

ÖNEMLİ NOTLAR

 

Sapadere kanyonu

Antalya ilinin Alanya ilçesi, Sapadere köyünde yer alan Karstik oluşumlu kanyondur. Köyede adını veren Sapadere'nin oluşturduğu kanyonun uzunluğu 360 m, yüksekliği 400 m'dir.[1] Kanyonun oluşumunda Kireçtaşı bloklarının kimyasal ayrışması etkilidir.Sapaderenin kanyondan çıktığı noktada, kanyonun tabanı çoşkun akan dere tarafından kapatılmıştır. İç kısımlara geçmek için yan duvarlara demir çubuklarla doğaya uyumlu 350 m uzunluğunda tahta köprü inşa edilmiştir. Altta akan suyun üzerinden geçtikten sonra kanyonun sonunda Şelale yer alır.Şelalenin döküldüğü yerde suları oldukca soğuk olan dev kazanı (doğal havuz) oluşmuştur.Yaz mevsiminde bu doğal havuzun soğuk sularında yüzülmektedir.

Yakın zamana kadar sadece çevre halkın bildiği kanyon, yerel yönetimlerin yaptığı tanıtım çalışmalarıyla turist çekmeye başlamıştır. Kanyon girişinde gelen misafirlerin temel ihtiyaçlarının karşılanabileceği yeme-içme mekanları vardır. Kanyonun uzaklığı Alanya'ya 44 km, Antalya'ya 179 km'dir.Antalya-Mersin yolu üzerinde Alanya'yı 24 km geçtikten sonra Demirtaş beldesine gelinir.Demirtaş beldesinden asfalt yol ile Sapadere köyüne gidilir.

 

Dim Çayı

Antalya'nın Alanya ilçesi sınırlarında yer alan, merkezden 6 kilometre uzaklıktaki çay.

Toroslardan doğan çay yaklaşık 60 kilometrelik bir seyir izler. Bu seyrin son kısımlarına doğru Alanya ilçesinin turizminin hizmetine başlar. Yaz kış soğuk olan suyu özellikle yazın Akdeniz'in bunaltıcı sıcağından kaçmak isteyenler için ideal bir mekân teşkil eder. Paralel giden yola açılan pek çok lokanta ve çay bahçesi vardır. Ana yola yaklaşık 7-8 kilometre uzaklıktaki regülatörden sonra da bu lokantalar devam eder. Buradaki lokantaların ve piknik alanlarının bir bakıma ortak özelliği çay içine atılmış masalardır. Ancak mevcut baraj inşaatı nedeni ile çayın turistik amaçlı kullanımı gün be gün azalmaktadır. Çayın daha üst kısımları ise rafting amaçlı kullanılmaktadır. D.S.İ. tarafından çay üzerine sulama, içme suyu ve enerji amaçlı baraj inşaatı yapılmaktadır.

 

Dim Mağarası,

 Antalya ili, Alanya ilçesi dolayında turizme açık bir mağaradır.

Dim Mağarası, Alanya'nın doğusunda, 1691 m. yüksekliğindeki Cebireis Dağı'nın batı yamacında bulunur. Dim Mağarası otoparkının hemen ön kısmında, 232 m aşağıda piknik alanı olarak kullanılan, tabanı çınar ağaçları, yamaçları çam ormanları ile kaplı bulunan Dim Çayı ve Dim Vadisi yer alır. Çevrede yaşayan insanlara Dimli denilmektedir. Bu nedenle de mağaraya Dim Mağarası adı verilmiştir.

Mağaraya, hem Dim Çayı vadisinden hem de Kestel beldesinden asfalt yol ile ulaşım sağlanmaktadır. Kestel beldesinde ki Alanya İşletme Fakültesi ile Dim Mağarası arasındaki mağara ulaşım yolu üzerinde zaman zaman toplu olarak yürüyüş sporu yapılmaktadır. Mağara ulaşım yolu, Cebireis Dağı eteğinde açılmış olan Yaylalı Köyü sulama kanalı boyunca 300 m devam eder. Bu yolda gezi yürüyüşü yaparak da AkdenizAlanya, çam ormanları ve zaman zaman Toros Dağlarını seyrederek 50 dakikada mağaraya varılabilir.

Dim Mağarası'nın toplam uzunluğu 410 m. yatay ve yarıkuru mağara sınıfındadır. 360 metrelik bölümü ziyarete açıktır. Dört ana salonda mağaranın gezi yolları boyunca genişlik ve yükseklik değişken olup 10–15 m'dir. Günümüzde tavandan yer yer su damlamakta ve dolayısı ile makarna sarkıtlar oluşmaktadır. Mağara, elektrik ile aydınlatılmaktadır. Ayrıca şehir elektriğinin kesilmesi durumuna karşı jeneratör de bulunmaktadır. Mağara içi sıcaklığı yıl içinde sabit olup, 18 °C derecedir. Mağara içinde küçük havuzlar ve son bölümde 200 m² yüzeyli, 2 metre derinliğinde bir göl vardır ‎.

Dim Mağarası, Türkiye'nin en güzel mağaralarından biridir. Mağara içinde sarkıtdikitsütunperdemakarna ve duvar oluşumları olarak çok süslü ve zengindir. Alanya'ya 11 km ve çevrenin piknik yerleri ve ormanlarla kaplı olması nedeniyle ziyaretçi akınına uğramaktadır. Mağara yıl boyunca ziyarete açıktır. Dim mağarası tesisleri kapsamında 150 kişiye hizmet verebilecek restoran vardır. Mağarada Akdeniz'i, Alanya ve Alanya Kalesini, Torros Dağları'ndan bir kesiti izleyebilmek amacı ile seyir terası ve dürbünü bulunmaktadır[1].

Dim Mağarası İşletmesi 24 Ekim 2002 Tarihinde Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliği’nin “International Show Caves Association” (ISCA) http://www.i-s-c-a.com/ üyeliğine kabul edilmiştir. Dim Mağarası, Türkiye’de özel teşebbüs tarafından turizme açılıp işletilen ilk mağaradır[1].

Mağaranın bir bölümü tarih öncesi ve tarihi devirlerde insanlar tarafından yaşam alanı olarak kullanılmış, turizme açılana kadar da zaman zaman keçi barınağı olarak da değerlendirilmiştir.

Mağara özellikle yaz döneminde fazla sayıda ziyaretçi çekmektedir. Çevresi için geçim kaynağı, Türkiye için önemli jeoturizm örneğidir

Tur Programı

01 MAYIS - 31 EKİM ARASI  YAPILMAKTADIR

PAZAR 

Turumuza ilk Olarak Antalya’dan Hareketle Serik Somuncu Baba Simit ve Pide Fırınında Sabah Kahvaltı Molası

Kahvaltının Ardından Dim Mağarası ve Dim Çayı Görüldükten Sonra Sapadere Kanyonu’na Hareket

Sapadere Kanyonuna Varışımız ile Birlikte Öğle Yemeğimizi Alıyoruz.

Yemekten Sonra Kanyon Gezisi ve Buz Gibi Tatlı Su Göletlerinde Yüzme Molasının Ardından Aksama Doğru Aracımıza Yerleşmenin Ardından Antalya’ya Hareket

Aksam saatlerinde Antalya da Sizleri Aldığımız Noktalara Bırakarak Bir Sonraki Turda da Sizleri Aramızda Görmek Üzere Ayrılıyor Hepinize Katılımınızdan Dolayı ARRİ TUR Ailesi Olarak TEŞEKKÜR Ediyoruz.

Tura Dahil Olan Hizmetler

Fiyata Dahil Olanlar

ÜCRETE DAHİL HİZMETLER

  • Program Dahilindeki Tüm Ulaşımlar
  • Kanyon Girişi
  • Öğle Yemeği  ( Seçmeli  Alabalık - Köfte - Tavuk )
  • Rehberlik Hizmetleri

Fiyata Dahil Olmayanlar

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

  • Sabah Kahvaltısı
  • Müze ve Ören Yerleri Giriş Ücretleri
  • Yemekte ve Molada Yapılacak Ekstralar ve İçecekler
  • Dim Mağarası Girişi

Ek Hizmetler

Kalkış & Dönüş

Turumuza 07:00 da Sabah Evinize En Yakın Ana Caddelerden (Otellerden) Alınarak Turumuza Başlanmaktadır. Turumuza Çıkmadan Belirtmiş Olduğumuz Servis Güzergahları Bir Gün Önce Buluşma Noktası ve Saat Bildirilecektir.

Ödeme

Yorumlar

Tarihleriniz esnek mi?
Takvimden en uygun fiyata sahip tarihleri bulun.
Dönem Fiyatlarını Göster
Tüm Fırsatlarımızdan Haberdar Olun!