We will call you
İsim Soyisim
Telefon Numarası
E-Mail
Arama Zamanı
Tatilinizi Birlikte Planlayalım
0242 323 95 05
,

BELEK

Belek Antalya’nın gözde turizm beldelerinden biridir. Turizm sektörünün icra edildiği, sadece yurt dışı değil yurt içi turistlerin de uğrak noktalarından biridir. Buradaki oteller Türkiye normalleri üzerinde bir kaliteye ve kış mevsiminde bile belli bir doluluk oranına sahiptir.

Yakın zamanda G20 zirvesine ev sahipliğine yapan Belek kışın devre arasında dünyanın her yerinden antrenman yapmaya gelen futbol kulüplerinin akınına uğrar. Yazları Türk futbol takımlarının serin olduğu için Avrupa’yı tercih ettikleri gibi kışın burası ılık geçtiği tüm dünyadan futbol takımları sezon arasını Belek’te geçirmeyi tercih ederler. Bu nedenle kış ortasında Belek’e gidecek olursanız Manchester United veya Bayern Munich’ten yıldız isimlerle tanışma fırsatınız olabilir.

 


 

 

 

TARİHÇE

 

Belek’in tarihi M.Ö. 4. Yüzyıla dayanmaktadır. Bölgede antik çağda Helenistik ve Roma egemenliği altında kalmış, daha sonra Selçuklular tarafından kontrol edilmiştir. Belek aynı zamanda Bizans etkisi, heykel ve mimarisine sahiptir. Kral II. Attalos M.Ö 133 yılımda toprakları Romalılar’a teslim etikten sonra, şehirde Roma etkisi görülmeye başlanmıştır. Romalılar bu bölgede stadyumlar, spor salonları ve tiyatrolar inşa etmişlerdir.

Antik dünyanın en iyi korunmuş tiyatrosu olan Aspendos ve tarihi M.Ö 12. Yüzyıla dayanan antik kent Perge bu bölgede yer almaktadır. Perge’den alınan heykel ve eserler Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Bu eserlerin yakınında, jeolojik noktalar olan Manavgat şelalesi ve Köprülü Kanyon bulunmaktadır. Belek aynı zamanda, 100 çeşit kuşun bulunduğu Kurşunlu Şelalesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Ama Belek’i turistler için asıl vazgeçilmez kılan,sahilin ipeksi kumu, güneşi ve plaj aktiviteleridir.