We will call you
İsim Soyisim
Telefon Numarası
E-Mail
Arama Zamanı
Tatilinizi Birlikte Planlayalım
0242 323 95 05
,

KEMER

Antalya sınırları içinde yer alan Kemer, Antalya şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta yer alır. 1980'li yılların başına kadar küçük bir köy iken son 20 sene içinde açılan tesislerle Türk turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Batı Toros Dağları'nın eteklerinde ve 52 kilometre kıyı şeridi boyunca uzanan Kemer, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Kemer ilçesi ile Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Arslanbucak, Kuzdere, Beycik, Göynük, Beldibi, Çıralı gibi yerleşim yerleri, Antalya turizminden son derece önemli bir yer tutar.  

Kemer'in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği, deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir. Kemer'de bulunan Ayışığı Parkı, Liman Caddesi, Çalıştepe ve Yat Limanı mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır. Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Girintili çıkıntılı kıyılarında birçok koy ve küçük doğal limanlar bulunur.  

Kemer merkezinde bulunan plajlar halk plajı, yat limanı yanında bulunan Ayışığı Plajı'dır. Antik kentin hala ayakta durduğu ve milli park olan Phaselis plajı gibi yerlerde rahatlıkla denize girmek mümkündür. Konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da ücret karşılığı yararlanmak mümkündür. Kemer’in yakınında bulunan Olympos ve Phaselis antik kentlerine ulaşmak ise son derece kolaydır.  Kemer, 320 yat kapasiteli modern marinasıyla yat turizminde de önemli bir yer teşkil eder. Marina ve 52 km'lik sahil şeridi Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEK)'in belirlediği kriterleri sağlayarak Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır


Tarihçe

Kemer’in en eski tarihi M.Ö. 690 yılına yani Phaselis Antik Kenti’nin kuruluşuna dayanmaktadır. Kemer’in bulunduğu yerde, 1910’lu yıllarda Eski Köy adı ile bilinen ve dağlardan gelen seller sonucu göl ve bataklıklardan oluşan bir yerleşim yeri vardır. Eski Köy halkı, kendilerini bu sellerden korumak için, dağların eteklerine 23 kilometre uzunluğunda bir taş duvar ördüler. Sonraları bu duvar nedeniyle Eski Köy ’ün adı Kemer olarak anılmaya başladı.

Kemer halkı 1960’lı yıllara kadar karayolu olmadığı için ulaşımı sadece denizyolundan sağladı.1980 sonrasında uygulanan ‘’ GÜNEY ANTALYA TURİZM PROJESİ ‘’ kapsamında yol ve diğer altyapı değerlerine kavuşarak hızla gelişti. Kemer, Akdeniz’in kıyısında, Antalya’ya 40 km. uzaklıkta şirin bir tatil bölgesidir.1980’li yılların başına kadar küçük bir köy iken 35 yıl içinde açılan tesislerle Türk turizminin en önemli tatil merkezi haline gelmiştir. Kemer 1991 yılında ilçe statüsünü kazanmıştır. Kemer ilçesi ile Beldibi, Göynük, Kiriş, Çamyuva, Beycik, Tekirova, Çıralı gibi yerleşim yerleri ile Antalya turizminde son derece önemli bir yer tutar.

Batı Toros Dağları’nın eteklerinde ve 52 kilometre kıyı şeridi boyunca uzanan Kemer, Türkiye’nin en önemli turizm merkezidir.

 


 

Ulaşım

Antalya’ya yakın bir mesafede bulunan Kemer, rahat ve kolay ulaşılabilen tatil beldelerinin başında gelir. Yerli ve yabancı turistler ister yurt içinden, ister yurt dışından direk olarak Antalya’ya uçup, buradan da 1 saatlik transfer sonrasında Kemer’e ulaşabilmektedir. Antalya-Kemer arası sadece 40 km. dir ve yolculuğunuz boyunca size mükemmel bir manzara eşlik eder. Yaz sezonunda 10 dakikada bir Kemer’e giden ilçe minibüsleri bulunmaktadır. Ayrıca Antalya merkezden 45 dakikalık bir deniz yolculuğuyla da Kemer’e ulaşabilirsiniz.

 

İklim

Akdeniz ve karasal iklimin hüküm sürdüğü ilçe de, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak ifade edilen iklim tipi diğer bir değişle “Mutedil Deniz ve Sıcak Deniz İklim Sınıfı”na girer, daha iç kesimlerde ise “Soğuk Yarı-Kara İklim” tipi görülmektedir.  

Yazın ortalama sıcaklık 28-36 ° derece arasındadır. Öğle saatlerinde termometrenin 40° derecenin üzerine kadar çıktığı görülür. Ocak ayında ise sıcaklık ortalama 10-20 ° derece arasında değişir. Yağış olmadığı günler hava açık ve güneşlidir. İlde yıllık ortalama nispi nem %64 civarındadır.  

Kemer'in kıyı bölgesinde yazlar hem uzun hem de sıcaktır. Kışlar bile ılığa yakın serinlikte geçer. Yazın hiç görülmeyen yağmur, Aralık, Ocak ayları ile çok nadir olarak ilk ve sonbahar aylarında sağanak halinde yağar. Yılın ancak 40-50 günü kapalı ve yağışlıdır.